No tsau!

Tore, et meie sekka jõudsid. Ilmselt jõudsid siia, sest sul ei ole suva. Sest tahaksid maailmas midagi päriselt ka paremaks muuta. Aga võibolla oled hoopis siin, sest sulle väga meeldib Sandra Raju. Või Kristjani Twitch’i striimid. Vahet pole, oled täiega oodatud!

Räägin sulle lähemalt, miks #muleiolesuva just sinu feedi jõudis ja mida sellega öelda tahetakse. Oled sa tuttav sellise väljendiga nagu “slaktivism”?

 

slaktivism

Poliitilise või ühiskondliku liikumise või idee toetamine läbi online-tegevuste (tihtipeale just sotsiaalmeedia), mida iseloomustab väga vähene pingutus ja pühendumus. 

Mul ei ole suva ei ole aktivism, see ei ole puukallistamine ja see ei ole järjekordne “kui sa seda ei tee, siis…” kampaania. Mul ei ole suva on liikumine, mis annab platvormi märkamaks ja tunnustamaks meid igapäevaselt saatvaid ühiskonna valupunkte. Läbi selle märkamise loodame, et leiad enda jaoks ühe või mitu südameteemat, mida saaksid väikeste tegevuste abil parandada. Peamine on, et sa mõtled kaasa.

Võibolla oled märganud, et sotsiaalmeedias scrollides ei ole ammu meie feedidel ülekoormavaks sisuks sõprade Bali reisid või õe uus kassipoeg. Nendele on lisaks tekkinud massiliselt uudiseid, arvamusi, tähelepanemisi, mis on eeskätt sotsiaalmeedia näol leidnud endale uue ja kõlavama meediumi. 

Ja inimesed armastavad seda. Pealiskaudselt. Meile meeldib oma feed kiirelt läbi scrollida, peatudes ainult, et visata “like” või “heart” mõnele postitusele, kust kumavad läbi olulised märksõnad. Ja siis lähme me oma eluga edasi.

Selline käitumine ongi slaktivism. Ahhetad,  jagad laike ja südameid aga reaalsetest tegudest olukorra parandamiseks jääb puudu…

Kuna sa viimati võtsid aega, et peatuda ja mõelda päriselt selle peale, mida sinu sotsiaalmeedia sulle räägib? Kuna sa viimati mõtlesid päriselt, kuidas neid esilekerkivaid teemasid lahendada saaks?

Äkki võiks? Äkki võiks süveneda, otsida mõttekaaslasi ning lahendusi? Meie igatahes hääletame selle poolt. Sest meil ju tegelikult ei ole suva! Me hoolime! Leiame enda jaoks olulised teemad üles ning tõstame need esile. 

Otsime lahendusi!
Lahendame!
Päriselt!

Okei, oletame, et see jutt jäi praegu veidi segaseks ja sa ei saa päris täpselt aru kas tegemist on järjekordse lumehelbekeste maailmaparanduse aktsiooniga või on siin miskit, millest ka sina soovid osa võtta. Õnneks on meil hunnik näiteid, millest eeskuju võtta ja lähemalt tutvuda (ja julgelt oma mõtted meile saata): 

Tahad näidata, et sul pole suva? 
  • Võta aega 24 tunni jooksul, et oma sotsiaalmeedias toimuvasse süveneda. Nagu päriselt.
  • Märka – milliseid valupunkte näed? Mis on see teema, mis sulle nähtust kõige enam korda läheb?
  • Süvene teemasse – googelda, otsi, loe, tee leitust screenshotte. 
  • Postita oma screenshotid storydesse, märkides ära @muleiolesuva
  • Räägi, miks just see teema on sulle oluline ja sõnasta endale väljakutse, kuidas seda probleemi lahendama hakkad.
  • Anna teatepulk edasi, tagides kolm sõpra, et ka nemad jagaksid oma sotsmeedias nähtut
Vaatame läbi kõik storyd @muleiolesuva tagiga ning postitame need ka omal kanalil. Iga nädal loosime kõige enam engagementi saanud postituste autori vahel välja ka paari Suva Sokivabriku Mul ei ole suva sokke ning Marati pusa.

Tehtud, mis nüüd?

Me väga tahame, et sinu osalemine Mul ei ole suva liikumises ei jääks ühekordseks, slacktivismi harrastamiseks. Kui sul päriselt ka ei ole suva, siis näita seda välja iga päev, pannes tähele, mis sinu ümber toimub. Läbi selle innustad ka teisi märkama ja mõtlema, et mis värk on? Mis ma teha saan?

Ah? Mis suva? 

“Mul ei ole suva” taga on tudengiprojekt Solaride, kes ehitab Eesti esimest päikeseautot. Pöörane, eksole. Kuid ainuüksi rohetranspordi sektorisse revolutsiooni toomisest ei piisa – me tahame enamat. Me tahame, et kõik saaksid olla väikestviisi ärategijad – seetõttu tõime ellu #muleiolesuva.

Kui sa tahad kasvõi iga päev välja näidata, et sul ei ole suva, siis on sul võimalus osta meie vinge Mul ei ole suva pusa, mida kandes ei jää kellelegi küsimuseks, kas sa hoolid. 

Ahjaa, aga see pole veel kõik! Mul ei ole suva pusa annab sulle lisaks 20% soodustust kodumaa coolimates söögikohtades – Tallinnas Humalakojas, VegMachine’s ning Hellas Hundis ja Tartus Kolmes Tillis ning Pepe’s.  Muide, see nimekiri on peatselt täiendamisel uute huvitavate koostööpartneritel, kes samuti seisavad oma südameasjade eest!

Kas sul on suva?