Solaride’i karjääripäev tõi inspireerivas õhustikus kokku solariderid ja koostööpartnerid

Teate ju küll, kuidas karjäär on elus (väga) tähtis. Sest „kes ei tööta, see ei söö“, eks (ja lisame siia muidugi ka Maslow püramiidi eneseteostuse leveli). Solaride korraldas hiljuti oma liikmetele ägeda karjääripäeva, et üheskoos karjääriga seonduva üle arutada ja inspiratsiooni saada. 

19. juunil kogunesid mitmed endised ja praegused solariderid meie koostööpartneri Telia majja, kus veedeti töötubade ja paneeldiskussioonidega täidetud inspireeriv päev. Päevale andis stardi diskussioon „Tuleviku kompetentsid“, kus oma mõtteid jagasid OSKA tegevjuht Tiia Randma, City Motors tegevjuht Jaanus-Peeter Palm ning Telia ärikliendi üksuse direktor Holger Haljand. 

Arutelust jäi kõlama, et tööturu vajalikke kompetentse mõjutavad praegu eelkõige digitaliseerumine, rohepööre, rahvastiku vananemine ja väärtused. Enam ei piisa sellest, kui sul on üks kindel spetsiifiline oskus. Aina olulisemaks on saamas π-kompetents, mis tähendab, et lisaks valdkonnaspetsiifikale osatakse ka näiteks kriisi juhtida, projekte eestvedada, protsesse kontrollida jne. Tööandjad hindavad töötajates väga ka selliseid omadusi nagu kriitiline mõtlemine, analüüsioskus ja muutustega kohanemine.

Tuleviku kompetentsidest rääkisid Holger Haljand, Tiia Randma ja Jaanus-Peeter Helm © Foto: Sigrid Mölder

Kui tööandjad olid oma nägemuse elavalt ja kaasahaaravalt edastanud, said järgmises paneeldiskussioonis sõna solariderid – insenerid Novella Uiga ja Peter Kipp ning personaliosakonna liige Anette Viin jagasid tööturu ootuste osas omapoolseid ideid. Juttu tuli sellest, mida noored tööandja puhul hindavad ning eriti jäi kõlama see, et palganumbrist olulisem on missioonitunne. Palganumber võib küll suur olla, kuid kui tööandja ja potentsiaalse töötaja väärtused ei klapi, võib allkirjastatud töölepingut vaid unes näha.

Esinenud solariderid peavad palganumbrist olulisemaks missioonitunnet © Foto: Sigrid Mölder

Lisaks oli oluline arutelu punkt see, et töövestlus on alati kahepoolne. Jah, tööandja vaatab, kas kandidaat sobiks neile tööle, aga kandidaat vaatab samamoodi, kas tööandja talle sobiks. Seega toimub tegelikult vastastikune intervjueerimine ning sellises olukorras ei tohiks kindlasti peljata küsimusi küsida. Tööandjad tegelikult just ootavadki, et küsimusi küsitaks! 

Kahepoolse intervjuu mõte toodi välja ka kolmandas ehk viimases paneeldiskussioonis, kus teemal „Tehnoloogiaettevõttes töötamine“ rääkisid Magnetic MRO personalipartner Helena Ainsoo, Comodule’i kergelektrisõidukite tootearendusosakonna juht Lennart Harju ja Elmo Rendi tegevjuht Enn Laansoo. Samast arutelust jäi ka kõlama, et isegi kui tehnoloogia valdkond on võõras, ei tohiks tööle kandideerimist karta, sest tehnoloogiaettevõte ei saa koosneda vaid inseneridest. Turundust peavad tegema ikkagi turundajad, värbamist värbajad jne. Et noh igaüks jääb ikka oma liistuda juurde ning tadmised tehnoloogiast tulevad pealehakkamise korral töö käigus niikuinii. Esinejad tõid ka välja, et häid töötajaid otsitakse tikutulega taga ning nad loodavad Solaride’ist peagi häid inimesi oma ridadesse napsata.

Tehnoloogiaettevõttes töötamisest rääkisid Enn Laansoo, Lennart Harju ja Helena Ainsoo © Foto: Sigrid Mölder

Paneeldiskussioonidest pead põnevaid mõtteid täis, suunduti lõunapausile, et siis töötubadesse siirduda. Iga solarider sai osaleda kahes töötoas, ent kokku oli neid tegelikult lausa viis ning teemade ring vägagi lai. Kohe räägime neist lähemalt. 

Töötubades sai põnevatel teemadel kaasa rääkida 

Telia infoturbe ekspert Christopher James Vallintine Carr jagas solarideritega teadmisi (üllats-üllatus!) küberturbe teemal. Ta rõhutas, et on oluline mõelda, mida sa endast internetti paned, sest küberohte tuleb iga päevaga aina juurde ning sageli ei oska me nende peale mõeldagi.

Internetti postitamisest rääkis ka hinnatud koolitaja ja iseenda boss Signe Ventsel töötoas „Persoonibränd“, kus tuli juttu sellest, miks peaks iga noor teadlikult iseenda kuvandit looma ja arendama. Mõni võib küll suunamudijaid natuke hukkamõistva pilguga vaadata, ent tegelikult oleme me tänapäeva maailmas kõik suunamudijad – vahet pole, kas su jälgijate arv on 30 või 30 000. 

Telia talendipartner Kadri Remmelgas jagas aga teadmisi töövestluste ja palga läbirääkimiste osas. Remmelgase peamised soovitused olid, et töövestlusele minnes tuleb teha eeltööd ja olla sina ise. Samuti jäi taas kõlama mõte, et töövestlus on kahepoolne (ehk siis see on ikka päris oluline asi, mis meelde jätta, kui sellest lausa kolm korda räägiti!). 

Orangetime’i tegevjuht ja solariderite mentor Mikk Puurmann juhtis aga töötuba „Minu roll organisatsioonis – roll ja pühendumine“. Ta rõhutas, et on oluline, et inimesed oleksid julged ega pelgaks vastutust võtta. Omanikutunne peab tekkima kõikidel tiimiliikmetel, sest see kiirendab organisatsiooni arengut.

Ühest töötoast saame veel lähemalt rääkida. Telia sponsorlusjuht Elo Võrk rääkis solarideritele mitmekesisusest organisatsioonis, tuues välja, et iga inimene peab end ettevõttes tundma väärtustatuna ja võrdselt kohelduna. Meil kõigil on omad eelarvamused ja kogemused, mis meie valikuid mõjutavad – oluline on õppida neid märkama ja erinevaid perspektiive leidma. 

Igatahes, pika jutu lühike mõte on see, et karjääripäev oli väga lahe ja inspireeriv ning kõik väljusid Telia majast kindlasti targemana, kui nad sinna sisse astudes olid. Tore oli koostööpartnereid ja mentoreid päriselt näha ning nendega mõtteid vahetada ja network’ida.

 

Loo kirjutas turundustiimi liige Victoria Maripuu.