2022 tagasi kooli

Solariderid startisid koolides inseneeriahariduse populariseerimisega

Aprillikuus lükkasid solariderid veerema uue projekti, mille raames anname koostöös Tagasi Kooli programmiga 2023. aasta lõpuks kokku 100 külalistundi inseneeria- ja tehnoloogiahariduse populariseerimiseks. Seda ikka sellepärast, et meil ei ole suva ja soovime noorte näol tulevikku rohkem panustada.

Meil ei ole suva, et OSKA uuringu kohaselt jääb lähiaastatel Eestis 2/3 inseneridest puudu ning ülikoolilõpetajad katavad vaid 1/3 töötleva tööstuse tuleviku tööjõuvajadusest. Tegemist on muret tekitava statistikaga ning inseneride puuduse leevendamise üks variant on noortele eriala köitvalt tutvustada.

“Sageli ei oska õpilased ette kujutada, mida inseneeria ja tehnoloogia erialade omandamine tähendab ja mis võimalusi see pakub. Läbipaistvust on juurde vaja ning Solaride’i külalistundides me seda muret lahendamegi,” selgitas Solaride’i poolne projekti juht Marten Vainult.

Ta lisas, et juba antud külalistundidest on välja joonistunud, et noortel on hirm inseneriks õppima minna. “See tundub neile kui raketiteadus ja nad ei adu, kui lai on inseneeria valdkond,” tõdes Vainult.

Seda hirmu üritataksegi noortelt noortele tundides leevendada. Ühe 45-minutilise külalistunni jooksul tutvustatakse põhikooli ja/või gümnaasiumi õpilastele, mida kujutab endast inseneri amet, miks ja kuhu seda õppima minna ning kuidas saab Solaride’ist inseneeria-alast kogemust hankida.

Külalistunnid on kasulikud nii kuulajatele kui ka esinejatele

Mõned külalistunnid on nüüdseks juba antud ja noorte tagasiside on olnud väga positiivne. Näiteks palusime õpilastel pärast tunde kümne palli süsteemis hinnata, kui kasulik tund nende meelest oli ning saime keskmiseks hindeks üheksa. Kiidetud on nii solariderite esinemisoskust, tunni sisu kui ka külastuse jooksul näidatud videosid, mis aitavad õpilastel teemat paremini mõista.

“Peale seda esitlust sooviks kindlasti inseneriks õppima minna ja tulevikus leida sellele sarnane amet,” kirjutas üks õpilane pärast tundi antud anonüümses tagasisides. “Tore oli kuulda, et ei pea olema geenius selliste asjade saavutamiseks,” kirjutas teine.

Inseneeria valdkonna juht Mart Erik Kermes tõdes, et tunnis oli näha, et teema pani noortel tõesti silmad särama. “Noortel on tegelikult suur huvi selle vastu, mida üks insener üldse teeb ja mida meie insenerid Solaride’is igapäevaselt teevad,” ütles ta.

Õpilased on tundidele head tagasisidet andnud © Foto: erakogu

Esinemisest on uusi teadmisi saanud ka solariderid, kes oma lugu rääkides teisi inspireerivad. On südantsoojendav näha, kuidas noored teema vastu huvi tunnevad ja räägitust julgust saavad.

“Tagasisidest on kõige toredam lugeda, kui keegi kirjutab, et ma suutsin inseneeria muuta tema jaoks huvitavaks ja lükata ümber levinud arvamusi, nagu inseneeria on ainult reaalainete fännidele,” sõnas Kermes.

Lisaks arendab külalistunni andmine solariderite esinemisoskust, mis tuleb kasuks igas eluvaldkonnas ja mida igaüks meist mingitel hetkedel niikuinii vajab. Esinemisoskus annab juurde enesekindlust, võimaldab oma sõnumit selgemalt edastada ning aitab muuta oma elu, äri, suhteid, karjääri jms.

“Esinemiskogemus õpetas, et kui tahad kindlasti millestki rääkida, pane see omal väikse punktina kirja. Rambivalguses on peas 100 muud mõtet ja sellised ideed kipuvad ununema,” tõi Vainult näite.

Külastust saab broneerida Tagasi Kooli lehel

100 külalistunni projekt sünnib koostöös Tagasi Kooliga, sest nemadki seisavad teadlikumate valikute tegemise eest. Üheskoos pannakse rõhku sellele, et noortel oleks tänapäeva töövõimalustest ülevaatlik info.

“Lõime Solaride’iga käed, et noored saaksid inseneeriaga lähemalt tutvust teha ja huvilised leiaksid endas kindlust just sellel teel jätkata,” märkis Tagasi Kooli tegevjuht Teibi Torm.

Kuigi esimesed tunnid on juba antud, on sajani veel pikk tee minna ning me ootame kõikide kutseid! Tunde annavad Solaride’i liikmed üle kogu Eesti ning üks külalistund kestab 45 minutit. Solaride’i külalisesineja saab iga õpetaja oma klassi ette kutsuda Tagasi kooli lehel. Tunni kategooriaks tuleb valida "minu töö" ja pealkirjaks märkida: "Solaride: kuidas saada inseneriks?".

Näeme koolipingis!

Loo kirjutas Solaride’i PR-tiimi liige Victoria Maripuu.

SolarCar Estonia MTÜ

Registrikood: 80580313
contact@solaride.ee
+372 5117241 
Narva mnt 18,
Tartu 51009 Eesti LHV pank
EE897700771004776685
${item.title}

#teamsolaride

#muleiolesuva

Solaride kasutab küpsiseid parema kasutajakogemuse ja isikupärastatud teenuse pakkumiseks.