Viis nippi, kuidas teha häid tootmisjooniseid

11. novembril osalesid meie mehaanikud ja elektroonikud TalTechis joonestamise koolitusel. Koolitaja oli meie koostööpartneri esindaja Fractory esindaja Andres Velling, kes jagab nüüd meie blogi lugejatega viit nippi, mida joonestamisel arvesse võtta.
  1. Hoia mõttetöö avatud.  Disainides pea alati meeles tootmisega kaasnevaid võimalusi ja takistusi. Muidu võib juhtuda, et tootmisinseneerid teevad tootele muudatusi, mis toovad kaasa teisiti mõistmisi ja tahtmatuid tagajärgi.
  2. Lõikeplaanid peaksid sisaldama ainult lõikjooni. Kõik muu on mõttetu lisatöö sulle ja insenerile, kelle lauale su plaan jõuab. Ülejäänud tarvilik info vastupidavusele, aukudele jne peaks olema tootmisjoonisel.
  3. Kasuta lehtmetalli tootmiskeskkonda oma CAD protsessis. See aitab sul piirata vigu, mis esineksid tavalises osade tootmiskeskkonnas. Lehtmetalli kasutamine aitab luua täpseid mustreid, leida raadiuseid, reljeefe painutada jne.
  4. Hoia meeles detailide kaugust paindekohtadest. Lõikamine toimub enne painutamist, mis võib muuta sinu poldi aukude kuju juhul, kui nad on murdjoonele liiga lähedal.Siit lingilt leiab ühe suure abilise selliste vigade vältimiseks.
  5. Kasuta pingeid. Paari lisasälgu ja väljalõigete lisamine ei mõjuta jupi hinda. Küll aga aitab see õigesti paigutamisele kaasa. Lisaks on kokkupanemise joonised palju selgemad kui terviku osad sobivad kokku vaid üht ainsat moodi. Ja lõpuks – keevitajate elu on kordades lihtsam, kui kinnitusvajadus on väiksem.
Koolituse viis läbi Andreas Velling © Foto: Solaride