Eile pärastlõunal alustas Eesti noorte ehitatud päikeseauto Solaride II merekonteineris teekonda Austraalia poole. Prognooside kohaselt jõuab päikeseauto Austraalia põhjarannikule Darwinisse ligikaudu kahe kuu pärast.
Solaride’i tiimi insenerid on möödunud ööde jooksul ehitanud autot, täitnud dokumente ning üksikasjalikult mõelnud tööriistade ja vahendite peale, mida merekonteineris koos autoga teele panna. Austraalia projektijuhi Mikk Saarmanni sõnul tuleb kogu konteineri sisu dokumenteerida ja vormistada ajutise impordi ehk ATA Carnet dokumendiks.
“Iga magamiskott, kruvikeeraja ja varuosa tuleb markeerida ning dokumenteerida. See seab kogu tiimile väga suure surve teha praegu õigeid otsuseid ning pakkida kaasa vajalikke varuosi, mida võistluste ajal ei ole kusagilt võtta,” sõnas Saarmann.
Tiimi logistikapartneri MyDello kaasasutaja Magnus Lepasalu rääkis, et kuna elektriline päikeseauto on väga eriline saadetis nii sisu kui kuju poolest, tuleb selle transportimisel arvestada kindlate nõuetega. Näiteks oli vaja auto konteinerisse kinnitamiseks erilahendust, et masin turvaliselt maakera kuklapoolele jõuaks. Päikeseauto isevalmistatud akud liigituvad rahvusvahelises transpordis ohtlikuks kaubaks, mistõttu tuleb nende puhul rakendada ka eripakendeid ja -dokumente,” selgitas Lepasalu.
Merekonteiner asub teele Muuga sadamast. Esimene ümberlaadimine suurele ookeanilaevale toimub Amsterdamis. Seejärel läbib konteiner erinevaid vahesadamaid ja sõidab läbi ka kurikuulsast Suessi kanalist ning jõuab Singapuri, kus see laaditakse ümber viimasele laevale, mis päikeseauto juba Austraaliasse Darwini sadamasse sõidutab. “Teatavasti kulub kaupade mööda merd vedamisel küllaltki kaua aega ja alati võib ette tulla ka viivitusi. Seepärast saadame auto Eestist teele juba praegu, et see võistluspäevaks kindlasti stardijoonel oleks,” ütles Lepasalu.
Austraalias toimuvad sügisel päikeseautode maailmameistrivõistlused Bridgestone World Solar Challenge 2023, mis toob üle maailma kokku 43 tiimi. Cruiser klassis asub võistlustulle 11 tiimi, challenger klassis aga 32. Alates 1987. aastast toimunud võistlust korraldatakse üle aasta ning tiimid läbivad 3022 kilomeetrit, sõites läbi Austraalia mandri.